Пошкодження суглобової губи. Розрив ацетабулярної губи
Пошкодження суглобової губи – один із найпоширеніших факторів болю в кульшовому суглобі у пацієнтів до 40 років, які ведуть активний спосіб життя. При розриві ацетабулярної губи пацієнти, зазвичай, скаржаться на біль у паху, ділянці кульшового суглоба, часто також з іррадіацією в колінний суглоб. Що може викликати труднощі при постановці діагнозу. Особливо у випадку, коли пацієнт не пов’язує болісні відчуття з отриманням травми.
Найчастіше розриви суглобової губи кульшового суглоба зустрічаються у професійних спортсменів і людей, які ведуть активний спосіб життя. Розриви можуть бути травматичні, тобто відбулися на тлі відносно сильної травми, або дистрофічні (дегенеративні), що відбуваються через хронічну мікротравматизацію або дегенеративні процеси у тканинах – через порушення обміну речовин. Дистрофічні розриви часто зустрічаються в балеті, а також – у тих видах спорту, де потрібне сильне згинання стегна (футбол, альпінізм, біг з перешкодами тощо) або часте обертання стегна (гольф, фігурне катання, східні єдиноборства).
Розриви вертлюжної губи трапляються й у малотренованих спортсменів під час махових рухів ногами, наприклад, у танцівниць, які виконують стрибок-розніжку, або у спортсменів, які «вижимають» ногами велику вагу без повноцінної розминки та розігріву.
Основні варіанти розривів ацетабулярної губи. Зліва – нормальна вертлужна губа, у центрі – клаптевий розрив, праворуч – відрив по краю на кшталт «ручки лійки»
Пошкодження суглобової губи. Симптоми
За раптового розриву вертлюжної губи спочатку з’являється відчуття стиснення, що посилюється у процесі ходіння, але здебільшого біль розвивається поступово і посилюється з часом. Декотрі люди стверджують: вони відчувають постійний тупий біль, що переривається епізодами гострого болю, а у випадку фізичної активності такий біль посилюється.
Оскільки кульшовий суглоб має багато зв’язків з поперековим відділом хребта. Біль при пошкодженні суглобової губи може часто іррадіювати в поперек. Інша поширена скарга – біль у коліні. Часто головна скарга при розриві вертлужної губи – біль у коліні, а не в паху.
Діагностика
Як завжди, діагностика починається зі збору анамнезу. Лікар з’ясовує приблизний час травми, перших болісних відчуттів або дискомфорту, які пацієнт пов’язує з виникненням даної патології.
Далі проводять особливі функціональні тести, які допомагають з’ясувати обсяг рухів у суглобі, а також найболючіші положення стегна та іррадіацію болю в інші сегменти.
До них відносяться:
- Тест флексії-приведення-внутрішньої ротації.
- Тест флексії-приведення-аксіальної компресії.
- Тест Фіцджеральда.
Висока чутливість цих тестів дозволяє запідозрити/виключити пошкодження губи кульшової западини.
З апаратних методів діагностики за підозри на розрив вертлюжної губи золотим стандартом вважають МРТ. МРТ покаже будь-яку локалізацію ушкодження м’яких тканин усередині суглоба. У деяких випадках попередній діагноз розриву суглобової губи вдається встановити за допомогою УЗД. При підозрі на пошкодження кісткових структур області кульшового суглоба використовують рентгенографію у двох проекціях і КТ.
У разі дистрофічного розриву, а також за підозри на наявність системних захворювань тканин та порушення обміну речовин призначають клінічні (лабораторні) аналізи.
На сьогоднішній день 100% діагностичним методом візуалізації є артроскопія. На жаль, цей метод вимагає госпіталізації та досить складного та високотехнологічного втручання. З плюсів – діагностична артроскопія допомагає виявити навіть найнезначніші ушкодження суглобової губи та перейти до лікування. Зшити пошкодження або видалити нежиттєздатні частини хряща.
Лікування
Лікування пошкоджень ацетабулярної губи
При незначних крайових ушкодженнях з невеликим больовим синдромом використовують консервативне лікування:
- обмеження навантаження
- медикаментозне лікування. Знеболюючі при необхідності, судинні для зняття набряку та поліпшення живлення тканин, нестероїдні протизапальні, внутрішньосуглобова ін’єкція гіалуронової кислоти
- останнім часом часто використовують регенеративні методи, наприклад PRP
- ЛФК, масаж, кінезіологічне та біомеханічне тейпування, фізметоди.
PRP-ТЕРАПІЯ
ГИАЛУРОНОВА КИСЛОТА
КІНЕЗІОЛОГІЧНЕ ТЕЙПУВАННЯ
УДАРНО-ХВИЛЬОВА ТЕРАПІЯ
Клінічний випадок
Клінічний випадок процесі написання….
Ми щодня працюємо над удосконаленням умов центру, створюючи простір який покриває всі потреби пацієнтів. Наші фахівці підберуть саме той курс лікування, який допоможе подолати тимчасові незручності пов’язанні з травмами та патологічними процесами, позбавитись болю та відновити втрачене здоров’я суглобів!