Коліно бігуна. Синдром іліотібіального (клубово-великогомілкової) тракту
Синдром іліотібіального (клубово-великогомілкової) тракту – це найпоширеніша травма у бігунів, яка характеризується больовими відчуттями зовні колінного суглоба. Згідно зі статистикою синдром складає понад 22% серед усіх травм на які страждають бігуни, особливо стаєри, тому в медичній практиці часто використовують термін «коліно бігуна».
Хоча для синдрому характерна поява досить-таки сильних больових відчуттів в районі коліна, в цілому він досить добре піддається лікуванню за допомогою змін в режимі тренувань і використанні спеціальних вправ. Синдром може виникати і у нетренованих і далеких від спорту людей, внаслідок недостатнього розвитку м’язових груп ніг і еластичності фасцій.
Незважаючи на досить чітко виражену патофізіологію, не зовсім зрозумілі причини виникнення та розвитку синдрому лише у частини атлетів. В ряді досліджень було доведено зв’язок між біомеханічними факторами (плоскостопість, ротація гомілки всередину, О-подібне викривлення ніг і ін.) та виникненням патології іліотібіального тракту.
Дана патологія притаманна не тільки бігунам (легкоатлетам), а й людям з іншими видами активності, які пов’язані з частими згинальними навантаженнями на колінний суглоб.
Коліно бігуна. Симптоми
В більшості випадків початок синдрому характеризується появою помірно виражених больових відчуттів у зовнішній частині колінного суглоба. Біль з’являється через дві-три хвилини після початку активності, часто посилюючись під час бігу по похилій площині. Після відпочинку біль зазвичай зникає, хоча в разі занедбаності травми – може зберігатися і турбувати під час спокою.
Діагностика
Для підтвердження діагнозу і оцінки стану суглобова лікар травматолог-ортопед після огляду та збору анамнезу призначає наступні дослідження:
- УЗД.
- МРТ.
- Рентгенографія.
В кожному з випадків є свої переваги і недоліки. Основні методики діагностики при синдромі коліна бігуна: зовнішній огляд, збір анамнезу. Щоб виключити розвиток інших захворювань, роблять рентгенографію, оцінюють стан коліна на підставі результатів досліджень по методу МРТ. Ультразвук — найменш підходящий спосіб в даному випадку.
Коліно бігуна. Лікування
Лікування зазвичай починають з консервативних методів:
- Правильний розподіл навантажень і відпочинку;
- Нестероїдні протизапальні препарати;
- Зміна режиму тренувань у спортсменів;
- Носіння наколінника;
- Внутрішньосуглобове введення препаратів гіалуронової кислоти;
- Регенеративна терапія (використання методик клітинної терапії – стромально-васкулярні фракції жирової тканини (SVF-терапія). МСК кісткового мозку (мезенхимально-стовбурові клітини), PRP (збагачена тромбоцитами плазма)
PRP-ТЕРАПІЯ
ГИАЛУРОНОВА КИСЛОТА
КІНЕЗІОЛОГІЧНЕ ТЕЙПУВАННЯ
УДАРНО-ХВИЛЬОВА ТЕРАПІЯ
Після цього призначають програму реабілітації, в основі якої лежить розтяжка м’язів-розгиначів, клубово-великогомілкового тракту, зв’язок, що утримують надколінок, і задньої групи м’язів стегна. Нарощування сили чотириголового м’яза, особливо косої частини медіального широкого м’яза, як основного обмежувача рухливості надколінка.
Вважають, що через слабкість даного м’яза в порівнянні з латеральноим широким м’язом надколінок піддається зовнішньому підвивиху. Що в свою чергу позначається на порушенні біомеханіки руху в колінному суглобі і надалі травмуванні хряща надколінка. Зміцнюючі вправи невеликої амплітуди для чотириголового м’яза і підйом прямих ніг послаблюють реакцію стегново-надколінкового зчленування на цей дисбаланс. Крім вправ можна призначити:
- еластичне бинтування колінного суглоба,
- фіксацію надколінника бандажем або ортопедичним апаратом,
- біомеханічне тейпування певною мірою замінює носіння бандажа і сприяє стабілізації надколінка,
- кінезіологічне тейпування сприяє зменшенню болю, зняттю набряку і запалення.
Клінічний випадок
Клінічний випадок процесі написання….
Ми щодня працюємо над удосконаленням умов центру, створюючи простір який покриває всі потреби пацієнтів. Наші фахівці підберуть саме той курс лікування, який допоможе подолати тимчасові незручності пов’язанні з травмами та патологічними процесами, позбавитись болю та відновити втрачене здоров’я суглобів!