Є питання? Телефонуйте!
+38(067) 565-68-11

Сколіоз

Сколіоз (S або C подібної форми викривлення хребта)

Сколіоз – найчастіше захворювання опорно-рухового апарату серед дітей та підлітків, яке характеризується викривленням хребта у боковій площині.
Чим більший кут викривлення хребта, тим більші проблеми з’являються загального стану здоров’я. Сколіоз може стати причиною деформації тулуба та його укорочення, що в свою чергу призводить до зменшення об’єму грудної клітки та черевної порожнини та веде за собою супутні захворювання.

Сколіоз буває вродженим та набутим, інші види сколіозу як правило з’являються у фазі активного росту дитини, такий сколіоз називається – ідіопатичним (невідомого походження) та зустрічається у понад 80% всіх випадків.

За місцем локалізації викривлення сколіозу виділяють:

  • Торакальний – сколіоз грудного відділу
  • Люмбальний – поперековий сколіоз
  • Тораколюмбальний (або змішаний) – сколіоз кількох відділів

За кутом деформації виділяють сколіоз:

  • першого ступеня – кут викривлення до 10 градусів;
  • другого – до 20 градусів;
  • третього – до 40 градусів;
  • четвертого – понад 40 градусів.

У дошкільному віці (5-6 років) уже можуть бути присутні перші ознаки сколіозу. Для визначення існує простий спосіб. Потрібно аби дитина стала до вас спиною, руки розмістила по швах, тіло розслаблене, п’яти мають стояти разом. Візуально ознаками сколіозу будуть: різна висота плечей, лопаток або ж інша асиметрія. Ознакою ж серйозного розвитку сколіозу (другого типу) може бути реберний горб. Для перевірки попросіть дитину нахилитися вперед і подивіться ззаду, чи не випирає одна з лопаток і чи не формується реберний горб.

Сколіоз

Симптоми

Оскільки хвороба розвивається поступово, то людина може не відчувати ніякого болю при сколіозі на початковій стадії. Проте, виявлення симптомів сколіозу збільшить шанси на отримання ефективного лікування і запобігання ускладнень, які можуть статися в подальшому житті. Серед них:

  • Гострий або тупий біль в спині тривалий час;
  • Утруднене дихання через зменшення площі грудної клітини;
  • Схильність нахилятися в одну сторону;
  • Відчуття дискомфорту при ходьбі через різну довжину ніг;
  • Одне плече вище іншого;
  • Нерівна лінія талії і візуальна асиметрія в стегнах;
  • Сутулість;
  • Різна довжина рук;
  • Випинання одного боку грудної клітини.

Сколіоз. Діагностика

Діагноз сколіоз може поставити хірург-ортопед за допомогою фізичного огляду та рентгенографії.

ТЕСТ АДАМСА
При огляді лікар запропонує пройти тест Адамса, який допоможе визначити фронтальні викривлення хребта та торс-ротаційні зміщення тулуба. Тест полягає в повільному нахилі пацієнта вперед на 90 градусів з опущеними руками. У такому положенні проглядається лінія хребта та асиметрія м’язів. Оцінюється також рухливість хребців в різні боки і сила м’язів спини.

Сколіоз

МЕТОД КОББА
В діагностиці сколіозу також використовується метод Кобба для вимірювання кута кривини хребта і оцінюється ступінь тяжкості захворювання. При кривині хребта понад 10 градусів ставиться діагноз сколіоз. Вигин понад 25-30 градусів вважається значним, а при 45-50 градусах відхилення від осі діагностується важкий ступінь сколіозу, що вимагає негайного лікування.

Сколіоз

Далі лікар направляє на дослідження для візуалізації та уточнення ступеня сколіозу. Вони включають:

  • Рентген. Широко використовується для отримання зображення кісткових структур і контурів суглобів.
  • Магнітно-резонансну томографію (МРТ), яка покаже тривимірні зображення хребта, в тому числі спинного мозку, нервових корінців і їх оточення.
  • Комп’ютерну томографію (КТ), яка покаже форму хребетного каналу, структури навколо нього і їх вмісту.

Лікування
Лікування

Лікування сколіозу здійснюються за допомогою фізіотерапії, носіння корсета і оперативного втручання. Воно залежить від ступеня тяжкості та віку пацієнта. Оскільки з часом міцність кісток і рухливість суглобів змінюється, то і методи лікування сколіозу будуть відрізнятися.
Початкова стадія сколіозу лікування не вимагає. Однак, необхідно звернути увагу на лікувальну фізкультуру і спеціальні вправи при сколіозі, а також регулярно (кожні 3-6 місяців) проходити обстеження і спостерігатися у лікаря, щоб не допустити прогресування захворювання.

ЛІКУВАННЯ ВИКРИВЛЕННЯ ХРЕБТА ЗА ДОПОМОГОЮ КОРСЕТА
У більш важких випадках (вигин на 25-40 градусів) для лікування сколіозу у дітей використовують спеціальні корсети, оскільки кістки ще мають потенціал до зростання. Носити їх рекомендується не менше 18-ти годин на добу, поки кістки не приймуть потрібне положення. Корсет допомагає запобігти погіршенню викривлення хребта, але не повертає його до первісної форми. Лікування корсетом засноване на жорсткості його структури, яка чинить тиск на хребет, змушуючи прийняти його правильну форму. Курс носіння корсета становить не менше 1,5 років.

ХІРУРГІЧНЕ ЛІКУВАННЯ СКОЛІОЗУ
Виправлення сколіозу четвертої стадії можливо лише за допомогою хірургічної операції. Це радикальне лікування пропонується, коли викривлення дуги хребта перевищує 45 градусів або коли воно викликає сильний біль в спині і заважає повсякденній діяльності або подиху. Більшість операцій насправді виконується в косметичних цілях, оскільки на цій стадії створюється серйозний естетичний дефект.

Клінічний випадок

Клінічний випадок процесі написання….

Сколіоз
Сколіоз

Ми щодня працюємо над удосконаленням умов центру, створюючи простір який покриває всі потреби пацієнтів. Наші фахівці підберуть саме той курс лікування, який допоможе подолати тимчасові незручності пов’язанні з травмами та патологічними процесами, позбавитись болю та відновити втрачене здоров’я суглобів!

Ставьте хвилюючи запитання в чаті Вайбера і ми допоможемо вирішити Ваші проблеми!