Є питання? Телефонуйте!
+38(067) 565-68-11

Плоскоступневість

Плоскоступневість

Під час бігу, навантаження на стопу дорослої людини вчетверо перевищує її вагу, тому сухожилки стоп дуже міцні. Сухожилками щільно обплетені суглоби кісточки, забезпечуючи прийом ваги, яка приходиться на таранну кістку. Водночас, вони захищають суглоб від можливих невірних рухів (стабілізують та розподіляють навантаження на суглоб). Зв’язки, розташовані між плесновими кістками, і ті, що проходять від п’яти до плесни, забезпечують амортизацію обох склепінь стопи. Якщо вони ослаблені – розвивається плоскостопість.

Плоскостопість буває вроджена та набута. Вроджена спричинена внутрішньоутробними вадами розвитку. Набута виникає внаслідок вроджених патологій сполучної тканини, родових травм, порушень центральної нервової системи, травм, довготривалого перебування в гіпсі, малорухливого способу життя, надмірної еластичності зв’язків, ослаблення м’язів зводу стопи.

Існують такі види плоскостопості:

  • плоско-вальгусна стопа (стопи сплощені та завалені всередину, ніжки мають Х-подібну форму);
  • варусна деформація (стопи звернуті одна до одної, ніжки мають форму овалу).
Плоскоступневість

Спровокувати хворобу можуть такі фактори:

  • Спадковість (вроджена слабкість зв’язкового апарату стопи);
  • Слабкість м’язів і зв’язків стопи і гомілки через гіподинамію;
  • Тривалі навантаження на ноги (довге стояння, взуття на високих підборах, вагітність та ін.);
  • З’являється втома і біль у ногах, судоми, відчуття тяжкості, набряклість;
  • Різкий ріст розміру ноги, особливо вшир.

Плоскоступневість. Симптоми 

На жаль, на ранніх стадіях виявити плоскостопість можна лише випадково. Симптоми цієї недуги проявляються не відразу, і людина відправляється до лікаря лише тоді, коли зовсім «притисне», коли вже з’являються набряки та сильні болі. Навіть при слабко вираженій плоскоступневість, людина починає відчувати скутість у м’язах стегна, гомілки. Пізніше порушення та болі можуть спостерігатись у кульшовому суглобі, спині, проявляється викривлення постави та зміна ходи. Збільшення навантаження на кістки призводить до швидкого зношування суглобів.
Враховуючи симптоми та наслідки, плоскостопість вимагає обов’язкової профілактики та лікування.

ДіагностикаДіагностика

Клінічне обстеження при плоскоступневості у дорослих та дітей включає кілька етапів:

  • Плантографія дає змогу отримати орієнтовні відомості про стан склепінь стоп та визначити вираженість патологічного процесу за допомогою відбитків. Для цього на стопи наносять розчин метиленового синього та роблять відбиток на чистому аркуші паперу (сучасні методи плантографії без використання фарб).
  • Метод подометрії за Фріландом дає змогу оцінити відсоткове відношення висоти стопи до її довжини.
  • Клінічний метод базується на побудові спеціального трикутника. Його основа дорівнює відстані від голівки плеснової кістки до бугра п’яткової кістки. Вершина трикутника розташована в центрі. Перший катет доходить до найвищої точки бугра п’яткової кістки, другий – до голівки плесни. В нормі середнє значення висоти поздовжнього склепіння стопи у дорослого дорівнює 35-40 мм (у дітей дошкільного віку воно може коливатись у межах 19-24 мм).
Плоскоступневість
Плоскоступневість

Як проявляється плоскостопість у дітей

З перших місяців життя дитини необхідно обов’язково відвідувати лікаря ортопеда, для того, аби своєчасно попередити можливі патологічні зміни:

  • 1 міс. – виключення вроджених вад розвитку;
  • 3 міс., 6 міс., 1 рік – контроль формування зводу стопи;
  • 1 рік – контроль постави, природних вигинів хребта, об’єму рухів у суглобах, ходьби тощо.

У малюків до 5 років плоскоступневість є нормою. Правильна стопа формується до 5 років.
Остаточна форма стопи закінчує формуватися у віці 12-13-ти років. Сприяє формуванню правильної форми стопи не взуття, а біг по піску, масажним килимам, ходьба по камінчиках, гальці, траві. Це призводить до зміцнення зв’язок, м’язів, сухожилків склепіння.

Лікування
Плоскоступневість. Лікування

Лікування плоскоступневості спрямоване на усунення больового синдрому, зміцнення м’язів та зв’язок, покращення трофіки тканин та відновлення функції стоп.
При лікуванні плоскостопості обов’язково враховуються супутні фактори та патології – діабет, ожиріння, судинні захворювання.

Також для профілактики та лікування підходять ортопедичні устілки, які можна купити в спеціалізованих ортопедичних або замовити індивідуальні. Ці устілки зменшать навантаження на уражені ділянки стопи, відновлять загальну біомеханіку рухів, а також зменшать навантаження на м’язи ніг. Для того, аби запобігти плоскоступневість, варто починати з перших місяців життя та не ігнорувати візитів до ортопеда-травматолога. Розумно розподіляйте фізичні навантаження: ходьбу, біг та рухливі ігри. Захворювання може розвиватися як при недостатній, так і при надмірній фізичній активності. Тому вправи повинні бути підібрані індивідуально та з урахуванням фізичних потреб кожної дитини.

Плоскоступневість

Що можна робити разом з малечею вдома?

Базові вправи для стоп, які можна робити родиною: ходьба на п’ятах та навшпиньках, ходьба на зовнішній та внутрішній стороні стоп; перекладання предметів стопами, малювання за допомогою стопи; перекочування спеціальних гумових м’ячів з шипами по підлозі.

Дуже корисно ходити по нерівним поверхням (пісок, галька). Вдома це може бути спеціальний рельєфний (масажний ортопедичний) килимок.

Клінічний випадок

Клінічний випадок процесі написання….

Ми щодня працюємо над удосконаленням умов центру, створюючи простір який покриває всі потреби пацієнтів. Наші фахівці підберуть саме той курс лікування, який допоможе подолати тимчасові незручності пов’язанні з травмами та патологічними процесами, позбавитись болю та відновити втрачене здоров’я суглобів!

Ставьте хвилюючи запитання в чаті Вайбера і ми допоможемо вирішити Ваші проблеми!